Açılış Saatleri / Pazartesi- Cuma / 08:00 – 18:00

Bize Ulaşın +90 537 430 75 73

zina boşanma

Zina Sebebiyle Boşanma

Zina sebebiyle boşanma, mutlak boşanma sebeplerindendir. Sebep olarak belirtilmiş olan zinanın ispatlanması doğrudan olarak davanın kabulünü gerektirecektir.

Zina, evli durumda olan bir erkeğin, karısından başka bir kadınla cinsel ilişkide bulunması ya da evli bir kadının, kocasından başka bir erkekle cinsel ilişkide bulunması durumudur. Yani eşlerden biri evlilikdışı olarak cinsel ilişkide bulunmaktadır. Kanun, zina konusunda eşler arasında fark gözetmemekte, kim evlilikdışı cinsel ilişkide bulunursa karşı tarafa dava açma açma hakkı vermektedir.

ZİNA SEBEBİYLE BOŞANMA DAVASI ŞARTLARI

Zina sebebiyle Boşanma Davası açabilmek için şu şartlar gerekmektedir. Bunlar;

• Evli halde bulunması

Eşlerden birinin zinasında, evlilik birliği içinde olmaları gerekmektedir. Zina, eşlerin ayrı yaşamakta olması halinde, birlikte yaşama ara verme hallerinde de geçerlidir. Çünkü; zina, eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüklerinin en ağır şekilde çiğnenmesi halini meydana getirir.

• Başkasıyla cinsel ilişkide bulunması

Eşin, evlilik birliği içerisinde olduğu eşinden başkasıyla cinsel ilişkide bulunmasıdır. Flört etme, yakınlaşma, mesajlaşma, buluşma, öpme ve sarılma gibi durumlar zina sebeplerinden değildir. Yani cinsel ilişkinin gerçekleşmiş olması gereklidir. Cinsel ilişki bir defa bile gerçekleşmiş olsa yeterlidir.

• Zina edenin kusurunun var olması

Bu sebeple zina eden eş, cinsel ilişkiyi bilerek ve isteyerek yapmış olmalıdır. Yani kusuru aranmamaktadır. Aksi halde, uyuşturucu verilerek, bayıltılarak ya da korkutulup tehdit edilerek bu cinsel ilişkide bulundurulursa zina sebebi sayılmaz. Tehdit eşin canına yönelik olmalıdır.

ZİNANIN İSPATI

Zina sebebiyle boşanma davalarında zinanın ispatlanması, her türlü delille sağlanabilir. Bir eşin zina yaptığına dair güçlü deliller varsa, hakim bunları araştırarak zina edildiği sonucuna varabilir. Zinadan bulunan eşin, zina yaptığı ispatlandığı takdirde mutlak boşanma sebebidir. Zina yapan kişi, zina yaptığını kabul ederse bu bir ispat aracıdır ancak hakimi bağlamaz.

Diğer eş de zina yaptıysa bu sonuç davanın düşmesine sebebiyet vermez.

 ZİNADA DAVA HAKKININ DÜŞMESİ

Sonuç olarak zinada dava hakkı iki şekilde düşer. İlki, zina yapan eşin diğer eş tarafından affedilmesi, ikincisi ise belirli sürelerin geçmiş olmasıdır.

1. Zina yapan eşin affedilmesi

Davacı eş zina yapan açıkça ya da örtülü bir şekilde affederse, evliliğe devam etmeyi sürdürürse zina yapan eşi affetmiş sayılır. Tabii ki burada önemli olan nokta, affetme konusunda özgür iradesi olmalı, yani tehdit edilip korkutulmaması gerekir

2. Sürelerin geçmiş olması

Sürelerin geçmiş olması zina sebebiyle boşanma davalarında önemli bir husustur. Zinayı öğrenmeden itibaren altı ay ve her halde zina üzerinden 5 yıl geçmekle dava hakkı düşmüş olur. Bu süre hakim tarafından kendiliğinden dikkate alınır.

Zina Sebebiyle Boşanma hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz