Bize Ulaşın +90 537 430 75 73

miras paylaşımı belgesi

Mirasçılık Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

MİRASÇILIK BELGESİ NEDİR?

Mirasçılık Belgesi ya da diğer adıyla veraset ilamı, yasal mirasçılara, mirasçı olarak atananlara ve vasiyet alacaklılarına, mirasçı sıfatına sahip olduklarını gösteren resmi bir belgedir. Veraset ilamı sayesinde, hem tüm mirasçıların mirasçı oldukları aleniyet kazanmış olur hem de mirasçıların herhangi birinin mirasçılık sıfatına itiraz varsa bunlara uyarı verilmesi ya da bunlara açacakları davalarda geçerliliğine karşı çıkacakları somut bir delil elde etmiş olmaktadırlar.

Mirasçılık Belgesi Nereden Alınır?

Mirasçılık belgesi, ilgili olan herkesin talep etmesiyle birlikte Sulh Hukuk Mahkemeleri ve noterlikçe düzenlenmektedir. Mahkeme ya da noterlik ilgilinin müracaatı üzerine miras bırakanın nüfus kayıtlarını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemeleri yaparak talepte bulunan tarafa mirasçılık belgesini verecektir. Bazı durumlarda noterlikte yapılan mirasçılık belgesi talebi kabul görmeyecektir.

Bu durumlar;

  • Daha detaylı araştırma yapılması
  • Mirasçılık belgesinin verilmesi için yargılama yapılması
  • Mirasçılık belgesi talep eden tarafın yabancı olması, gaiplik hali gibi durumlardır.

Mirasçılık Belgesini Kimler Talep Edebilir?

Mirasçılık belgesini; yasal mirasçılar, mirasçı olarak atananlar ve vasiyet alacaklıları talep edebilmektedir. Bu ilgililer taleplerini Sulh Hukuk Mahkemesi ya da noterlik kanalıyla yapabilmektedirler.

Miras bırakanın borçlu olması halinde, alacaklıları da icra dairesinden mirasçılık belgesi alma yetkisini kullanarak mirasçılık belgesi talebinde bulunabilirler.

Mirasçılık Belgesinin İptali

İlgililerin talep etmesiyle birlikte Sulh Hukuk Mahkemesinde ya da noterlikten alınan mirasçılık belgesinde mirasçı sayısının hatalı olması, mirasçıların yanlış gösterilmesi ya da mirasçıların paylarının hatalı olması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Mirasçılık belgesinin hatalı olduğu mahkemede ispat edilmelidir. Aksi halde mahkemece doğru olduğu kabul edilecektir.

Mirasçılık belgesinin iptali için herhangi bir süre şartı öngörülmemiştir. Yani mirasçılık belgesinin geçersiz olduğu her zaman ileri sürülebilmektedir.

Avukat Ozan Soylu Hukuk Bürosu, Miras Hukuk alanında kişilere hukuki danışmanlık vermekte, mirasçılık belgesi alınması ya da iptali hususlarında müvekkillerine hizmet vermektedir.

Mirasçılık Belgesi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Yazıyı paylaşın: