Bize Ulaşın +90 537 430 75 73

Konsoloslukta Boşanma İşlemleri 2024

YURTDIŞINDA YAŞAYIP TÜRKİYE’DE BOŞANMANIN YOLLARI – KONSOLOSLUK İŞLEMLERİ

Türk Medeni Kanunu’na göre evlilik yapmış bulunan ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ile yine yurtdışında yaşayan ve Türk kanunları uyarınca evlilik yapmış olan yabancıların Türkiye’de geçerli olacak bir boşanma yapabilmelerinin çeşitli yolları mevcuttur. Konsolosluk boşanma işlemleri için, önem arz etmektedir. Şöyle ki yurtdışında herhangi bir ülkede yer alan Türk konsolosluğu, Türkiye’de boşanmak isteyen kişiler için, Türkiye’de yer alan bir avukata boşanma vekaletnamesi düzenlenebilmesi yönünden yetki sahibidir. Yani; yurtdışında bulunan ve Türkiye’de boşanmak isteyen kişi, bunu konsolosluk vasıtasıyla düzenlenecek vekaletname ile avukata yetki vererek sonuçlandırabilir.

Yurtdışından Türkiye’deki Avukata Vekaletname Düzenlemek konusundaki yazımızı okuyabilirsiniz.

KONSOLOSLUKTA BOŞANMA OLUR MU?

Konsoloslukta boşanma mümkün değildir. Türk Medeni Kanunu uyarıca evlenmiş kişilerin, ancak Türkiye’de yapılacak yargılama sonucunda mahkeme kararı ile boşanmaları mümkündür. Bunun için boşanma davası açılması gerekmektedir. Boşanma davası anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma şeklinde açılabilir. Bu konularla ilgili yazılarımızı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Yurtdışından verilecek olan vekaletname ile Türkiye’de dava açılabilir. Boşanmak isteyen taraf, Türkiye’ye gelmeden de boşanma davası süreci yürütülebilir. Bu şekilde açılacak olan çekişmeli boşanma davaları sonucunda Aile Mahkemesinin vereceği karar doğrultusunda taraflar boşanabilirler.  Çekişmeli boşanma davası konusundaki makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Tarafların yurtdışında bulunmaları ve Türkiye’de boşanmak istemeleri durumunda ise anlaşmalı boşanma davası süreci yürütülebilir. Taraflar dava dilekçesi verilmesi ve diğer usulü işlemlerin yapılmasıyla açılacak olan dava ile anlaşmalı boşanma protokollerini davaya sunarak boşanma iradelerini yerine getirdikten sonra mahkemenin belirleyeceği duruşma gününde duruşmada hazır bulunarak anlaşmalı olarak boşanabilirler.

KONSOLOSLUK VE BOŞANMAYI GEÇERLİ HALE GETİRME

Eğer yurtdışında, bulunulan ülke kanunları uyarıca boşanma gerçekleştirilirse, çiftler anlaşmalı bir şekilde konsolosluk işlemleri için konsolosluğa gidebilirler. Alacakları konsolosluk randevusu sonrasında bulunulan ülke makamlarının vermiş olduğu boşanma kararını ve gereken diğer evrakları Türk konsolosluğuna vererek boşanmayı geçerli hale getirebilirler.

BOŞANMA TANIMA TENFİZ DAVASI 

Yurtdışında yaşayan ve Türk Kanunları uyarınca evli kişiler, Türkiye’de dava açabilecekleri gibi ayrıca yurtdışında aldıkları boşanma mahkeme kararını da Türkiye’de açacakları tanıma ve tenfiz davası ile geçerli ve icra edilebilir hale getirebilirler. Bunun için yaşadıkları ülke makamlarından aldıkları kararı ve gereken diğer evrakları Türkiye’de açacakları davaya sunmaları gerekmektedir. Tanıma tenfiz davası açılması ve mahkemenin karar vermesi sonucunda boşanma Türkiye’de geçerli hale gelmiş olacaktır. Bu konu ile ilgili Boşanma Tanıma Tenfiz adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Konsoloslukta Boşanma İşlemleri

 

 

Yazıyı paylaşın: