Bize Ulaşın +90 537 430 75 73

yabancilarin turkiyede evlenmesi avukat

Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

Yabancıların Türkiye’de evlenmesi; Türk vatandaşının farklı bir ülke vatandaşı ile evlenmek istemesi durumunda, aynı ülke vatandaşı iki yabancının Türkiye’de evlenmek istemesi durumunda ve farklı iki ülke vatandaşı olan yabancıların Türkiye’de evlenmesi durumunda söz konusu olmaktadır.  Evliliğin geçerli hale gelmesi için belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

TÜRK VATANDAŞININ YABANCI İLE EVLİLİK ŞARTLARI

Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu bir kişinin evlilik yapmak istemesi durumunda, Türk vatandaşı açısından yerine getirilmesi gereken şartlar, normal prosedür şeklinde yerine getirilmektedir. Yani ikametin bulunduğu evlendirme dairesine başvuru yapılacaktır. Bu başvuru esnasında evlendirme dairesinin talep edeceği, vesikalık fotoğraf, evlenme beyannamesi ve sağlık raporu gibi gerekli belgeler istenecektir.

Türk vatandaşı ile evlenecek yabancı ise şu evrakları tamamlamalıdır. Bunlar;

 1. Evlenme Beyannamesi
 2. 4 adet vesikalık fotoğraf
 3. Kimlik, yoksa pasaport
 4. Evlenmeye engel hali olmadığını gösterir belge. (Bekarlık Belgesi)
 5. Sağlık Raporu

AYNI ÜLKE VATANDAŞI OLAN YABANCILARIN TÜRKİYE’DE EVLENMESİ

Türkiye sınırları içerisinde evlenmek isteyen aynı ülke vatandaşı olan yabancılar, Türk makamları önünde evlenebilirler. Evlenmeyi gerçekleştirecekleri ilgili evlendirme dairesine aşağıdaki belgeleri temin ederek başvurabileceklerdir.

 1. Evlenme beyannamesi
 2. Vesikalık fotoğraf
 3. Kimlik, yoksa Türkçe’ye çevrilmiş pasaport
 4. Bekarlık Belgesi ( Kaymakamlık onayı verilmiş ya da Konsoloslukça onaylanmış)
 5. Sağlık Raporu

FARKLI İKİ ÜLKE VATANDAŞI OLAN YABANCILARIN TÜRKİYE’DE EVLENMESİ

Yabancıların Türkiye’de evlenmesi durumuna son seçenek olarak da; farklı ülke vatandaşı olan yabancıların evlenmesi durumunu gösterebiliriz. Türkiye’de yaşayan ya da bulunan ve Türkiye’de evlenmek isteyen farklı iki ülke vatandaşı yabancı da Türk makamları önünde evlenebilmektedirler. Bunun için gerekli evrakları tamamlamaları ve evlilik için gün almaları gerekmektedir.

Bu yabancıların Türkiye’de evlenmeleri için gerekli olan belgeler;

 1. Evlenme beyannamesi
 2. Vesikalık fotoğraf
 3. Kimlik, yoksa Türkçe’ye çevrilmiş pasaport
 4. Bekarlık Belgesi ( Kaymakamlık onayı verilmiş ya da Konsoloslukça onaylanmış)
 5. Sağlık raporu

Yabancıların Türkiye’de evlenmesi sürecinde kritik önem taşıyan ve genellikle merak edilen husus Bekarlık Belgesi’dir.

BEKARLIK BELGESİ

Bekarlık belgesi, yabancıların kendi ülke makamlarından alabilecekleri ya da ülkelerinin Türkiye’de bulunan konsolosluklarından alabilecekleri evlenmelerine dair herhangi bir engelin olmadığını kanıtlayan belgedir. Kişi, kendi ülkesinde ise ilgili makamdan Bekarlık Belgesini almalı ve ülkesindeki Türk konsolosluklarında onaylatmalıdır. Kişi Türkiye’de bulunuyor ise ülkesinin Türkiye’deki konsolosluğundan alması gereken bir belgedir. Kendi konsolosluğundan aldıktan sonra Türkiye’deki ilgili valilik ya da kaymakamlıkça onaylanması gerekmektedir.

Yabancıların Türkiye’de evlenmesi hususunda daha detaylı bilgiye ulaşmak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yazıyı paylaşın: